Dlaczego kochamy jazdę na rowerze?

Jazda na rowerze to bardzo popularna forma aktywności. Miłośników jednośladu znajdziemy w każdej grupie wiekowej. Zanim jednak wybierzemy się w drogę, wybierzmy odpowiedni rower, który będzie pasował do naszych potrzeb i zainteresowań. O tym co sprawia, że rowerzystów wciąż przybywa, przeczytacie poniżej.

Zdrowie

Niewątpliwie jazda na rowerze pomaga zachować dobrą kondycję zdrowotną. Serce bardzo lubi regularną i umiarkowaną aktywność, w którą doskonale wpisuje się jazda na rowerze. Wpływa ona na lepsze natlenienie krwi, zwiększa objętość płuc, pomaga walczyć ze zbyt wysokim ciśnieniem i obniży tętno spoczynkowe. Co niezwykle ważne, w przeciwieństwie do innych aktywności fizycznych rower nie obciąża nadmiernie żadnych stawów.

Spadek wagi

Regularna jazda na rowerze to z pewnością dobry sposób na pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów. Podczas wycieczek spala się sporo kalorii, a w monitorowaniu ich utraty pomóc mogą specjalne aplikacje na smartfony. Dzięki nim zmierzymy nie tylko długość trasy, ale także ilość kalorii spalonych w jej trakcie. Rower to poza pływaniem najlepsza opcja dla osób otyłych, ponieważ nie obciąża nadmiernie stawów kolanowych, dzięki czemu nie powoduje w ich obrębie kontuzji często towarzyszących osobom otyłym podczas uprawiania innych sportów.

Wycieczki

Wycieczki rowerowe pozwalają na zobaczenie wielu ciekawych miejsc, do których nie można dotrzeć samochodem a piesza wędrówka byłaby zbyt długa. Jadąc na rowerze można podziwiać okoliczne krajobrazy, zatrzymać się w dowolnym miejscu i odpoczywać. To też świetna okazja do podpatrywania życia dzikich zwierząt, które często rowerzyści spotykają na leśnych traktach.

Oszczędność

Rowerzyści bez trudu mogą zachować większą ilości pieniędzy w domowym budżecie. Ten aspekt jazdy dotyczy wszystkich tych, którzy bicyklem dojeżdżają regularnie do pracy lub szkoły. Obecnie można rower pozostawiać na specjalnie wytyczonych parkingach przy zakładach pracy lub szkołach, bez obawy, że ktoś go ukradnie. Większość z nich jest zamykana lub zlokalizowana bezpośrednio przy różnego rodzaju stróżówkach czy punktach ochrony obiektów. W wielu zakładach pracy są również specjalne szatnie, w których osoby dojeżdżające rowerami mogą się przebrać przed i po pracy. Takie rozwiązania początkowo oferowało niewiele firm, lecz wraz ze zwiększaniem świadomości ekologicznej, jest ich coraz więcej.

Nowe znajomości

Podczas spotkań dedykowanych cyklistom nawiązuje się wiele nowych znajomości. Możliwość dzielenia zainteresowania wspólną pasją, wymieniania doświadczeń i informacji, łączą ludzi. Podczas imprez integracyjnych na maratonach wspólna zabawa to okazja do przyjemnego spędzenia czasu i umawiania się na kolejne wspólne trasy.

Rozładowanie stresu

Jazda na rowerze, jak każda aktywność fizyczna, sprzyja rozładowaniu napięć gromadzonych w związku z nauką czy obowiązkami zawodowymi. Wysiłek fizyczny powoduje większe wydzielanie endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych w dużej mierze za dobre samopoczucie. Dlatego warto wybierać się na rower po ciężkim dniu czy tygodniu pracy, w celu uspokojenia umysłu i rozluźnienia napiętych mięśni ciała.

Jak przedstawiliśmy, jazda na rowerze ma bardzo wiele zalet. Do tej długiej listy należałoby jeszcze dodać, że to sport, który nie jest zbyt kosztowny. Przyzwoity rower dla amatora można kupić w naprawdę przystępnej cenie a często również w dogodnych płatnościach ratalnych.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że mimo rozlicznych zalet, nie jest to aktywność dla każdego. Do konsultacji z lekarzem pod kątem ewentualnych przeciwwskazań należą schorzenia kręgosłupa, szczególnie dotyczące jego odcinka lędźwiowego, jak również ewentualne kłopoty ze stawami kolanowymi.