Maratony rowerowe

Rowery i związane z nimi sporty stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Niektóre miasta organizują całe cykle imprez rowerowych, czego przykładem jest Wielki Warszawski Weekend Rowerowy. Imprezie tej towarzyszą konkursy i wydarzenia dedykowane wielbicielom jazdy na dwóch kółkach. Coś dla siebie znajdą tu już małe dzieci, ale również profesjonalni cykliści, którzy sprawdzić się mogą w Vienna Life Lang Team Maraton, czyli wyścigu będącym gwoździem tej weekendowej imprezy.

Poza wydarzeniami lokalnymi na rowerowej mapie imprez rowerowych w Polsce są maratony, których ukończenie wymaga dużego doświadczenia oraz solidnych uprzednich treningów. Do tej kategorii zalicza się wiele imprez rowerowych odbywających się na szlakach górskich.

Uphill Race Śnieżka

To rajd górski o długoletniej tradycji, bowiem odbywa się już od 30 lat. Start w tym wydarzeniu wymaga od uczestników dobrego przygotowania. Sama trasa nie jest długa i wynosi zaledwie 13,5 km. Prowadzi z centrum Karpacza na szczyt Śnieżki. To co ją wyróżnia, to trudność związana z przewyższeniem, które na tej stosunkowo trudnej trasie wynosi ponad 1000 metrów. Dodatkowo trasa przebiega szlakiem górskim, a więc prowadzi po nieutwardzonej i kamienistej nawierzchni. Warto dodać, że udział w Uphill Race Śnieżka jest jedyną okazją w ciągu roku, kiedy na ten szczyt można wjechać rowerem od polskiej strony. W pozostałe dni roku w Karkonoskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz poruszania się rowerem. Sami organizatorzy rajdu mówią o nim, że w Karkonoszach nie da się dojechać dalej ani wyżej. Każdy, kto lubi jazdę na rowerze, ale nie chce ścigać się na Śnieżkę, może wybrać się na ten rajd jako obserwator, ponieważ towarzyszy mu wiele atrakcji.

Podhale Tour

Podhale Tour to maraton dla zawodników amatorów. Odbywa się w całości po szosach i obejmuje trasę o długości ponad 300 km. Imponująca jest nie tylko odległość, którą zawodnicy pokonują w trakcie jednego dnia, lecz również suma przewyższeń, wynosząca dla całej trasy aż 3820 m. Wszystko to sprawia, że udział w tym wydarzeniu wymaga dobrego przygotowania i bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. Maraton odbywa się corocznie w czerwcu, a start zlokalizowany jest w Spytkowicach.

gravel.LOVE Przygoda w Kampinosie

Przygoda w Kampinosie to impreza stosunkowo nowa, ponieważ po raz pierwszy odbyła się w 2019 r. Ideą rajdu jest wspólna przygoda, bez sportowej rywalizacji. Trasa rajdu jest stosunkowo długa, bo liczy 67 km i niemal w całości odbywa się po nawierzchni żwirowej, w dużej mierze drogami leśnymi. Nie jest jednak pozbawiona przeszkód w postaci strumyków, czy większych gałęzi. Ten maraton jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą przyjemnie spędzić czas na rowerze, nie wysilając się specjalnie na zdobycie określonego miejsca na podium. To spotkanie, które bardziej łączy pasjonatów wycieczek rowerowych, niż żądnych zwycięstwa uczestników. Rajd zawsze kończy się wspólną imprezą integracyjną. Rozpoczyna się w podwarszawskim Parku Leśnym Młociny.

Popularność sportów rowerowych sprawia, że w kalendarzu cyklisty pojawia się coraz więcej dedykowanych imprez. To, co je odróżnia, to rodzaj trasy. Inne dedykowane są rowerom gravelowym (do nawierzchni żwirowej), inne szosowym a na trasy szlakami górskimi wybrać się mogą tylko posiadacze rowerów MTB czyli tzw. rowerów górskich. Każdy, kto chce się sprawdzić lub aktywnie spędzić czas, z pewnością znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie maratonów rowerowych.