Mój rower – moja pasja

Zainteresowanie jazdą na rowerze cieszy się niesłabnąca popularnością. Dane rynkowe pokazują, że rok 2020 jest dotychczas rekordowy pod względem liczby sprzedanych w kraju jednośladów. Na rowerze jeżdżą wszyscy, bez względu na wiek.

W kraju powstaje także coraz lepsza infrastruktura dla rowerzystów. Trudno sobie współcześnie wyobrazić przebudowę drogi czy chodnika bez wytyczenia ścieżki rowerowej. Poprawia się również kultura jazdy, dzięki czemu rowerzyści na drodze nie są traktowani przez kierujących samochodami z taką niechęcią, jak jeszcze kilka lat temu. Rower to aktywność, która jest dobra prawie dla wszystkich. Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać rozpoczynając swoją przygodę z rowerem.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem rowerowej przygody, a rozpatrywać je należy przynajmniej w dwóch zasadniczych aspektach: ochrona osobista i przepisy ruchu drogowego. W kwestii ochrony osobistej pamiętajmy, że bezwzględnie nie wolno jeździć na rowerze bez kasku. Kask jest rowerzyście niezbędny, bo w przypadku jakiegokolwiek upadku może decydować o późniejszej sprawności a nawet o życiu. Konieczna jest również przynajmniej podstawowa znajomość przepisów ruchu drogowego w zakresie poruszania się rowerem po jezdni, czy w szczególnych sytuacjach po chodniku. Rowerzysta na drodze, jak każdy inny uczestnik ruchu ma swoje prawa, ale i obowiązki.

Odpowiedni rower

Dla komfortowej jazdy na rowerze trzeba się wyposażyć w odpowiedni rower. Nie każdy rower nadaje się do tego samego rodzaju aktywności. Dla wszystkich, którzy poruszać się będą wyłącznie po mieście i to w celach rekreacyjnych, przydatny będzie rower miejski. Na wycieczki poza miasto drogami szutrowymi bardziej odpowiedni będzie rower MTB (górski), natomiast na nawierzchnie asfaltowe najlepsze są rowery szosowe. Pomocne w dokonaniu odpowiedniego roweru będą grupy Facebook’owe czy sprzedawcy w sklepach ze sprzętem rowerowym.

Jazda na rowerze to stosunkowo tani sposób na spędzanie wolnego czasu. Rowery o przeciętnej jakości nie są nadmiernie drogie, ale niekiedy z braku miejsca do przechowywania i tak nie można sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są rowery miejskie, które można wypożyczyć na dowolny czas.