Spotkajmy się na drodze – najlepsze trasy rowerowe w Polsce

Entuzjaści sportów rowerowych spotykają się nie tylko na maratonach i rajdach kolarskich. Równie często okazją do spotkań są wspólne podróże. Ich celem bywają miejsca, do których prowadzą znane trasy rowerowe. O tym jakie to trasy, przeczytacie poniżej.

Najdłuższa trasa w Polsce

Najdłuższa trasa rowerowa, która przebiega w Polsce zlokalizowana jest po jej wschodniej stronie i jest to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Trasa liczy ponad 2 tysiące kilometrów i przebiega przez 5 województw. Jej początek znajduje się w Elblągu, a zakończenie w Górach Świętokrzyskich, w niewielkiej miejscowości Końskie. Trasa jest chyba najlepiej oznakowaną trasą w kraju, a w ciągu całego szklaku zlokalizowana jest infrastruktura noclegowa, liczne punkty i lokale gastronomiczne, i wiele innych atrakcji dla rowerzystów. Każdy, kto zdecyduje się na przejazd wybranym odcinkiem, czy całą trasą, będzie miał okazję do podziwiania wielu atrakcji przyrodniczych i historycznych.

Najpiękniejsze krajobrazy – Tatrzański szlak

Trasa wokół Tatr częściowo wiedzie po polskiej, a częściowo po słowackiej stronie. Przez wielu to właśnie ta trasa rowerowa uważana jest za najpiękniejszą (chociaż do tego tytułu są i inni pretendenci), gdyż pozwala na podziwianie majestatycznego piękna gór. Wspaniałe wrażenia zapewnia jazda od później wiosny do jesieni, o ile sprzyjają warunki pogodowe. W pobliżu szlaku na rowerzystów czeka bardzo dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Mimo wytyczonych twardych tras, z powodu przewyższeń jest to trasa dla osób o dobrej kondycji.

Najdłuższa trasa nadmorska

Wielbiciele klimatu nadmorskiego i widoku morza również znajdą w naszym kraju trasę dla siebie. Jest to Velo Baltica – Pomorze Zachodnie. Trasa ta jest jednym z odcinków europejskiego EuroVelo. To szlak bardzo nowoczesny, w dużej mierze wykonany w twardej nawierzchni. Towarzyszą mu spektakularne widoki, ponieważ na niektórych odcinkach przebiega bezpośrednio przy końcu plaży. Przy części leżącej bezpośrednio z widokiem na morze ścieżka ma wydzielony pas dla pieszych. W związku z przynależnością do EuroVelo i nadmorską lokalizacją, nie ma problemu z bazą noclegową i miejscami odpoczynku. Trasa jest łatwa i przyjazna amatorom a nawet rodzinom z dziećmi.

Trasy tematyczne – Forteczna Trasa Rowerowa

Będąc na Podkarpaciu warto wybrać się na przejażdżkę Forteczną Trasą Rowerową, która przebiega wokół odrestaurowanych twierdz przemyskich. Dzięki temu podróżując jednośladem, można zwiedzić samą Twierdzę Przemyśl, ale również inne forteczne budowle w jej sąsiedztwie. Trasa nie jest długa i jest dobrą propozycją dla amatorów i rodzin z dziećmi. Jest to atrakcyjna opcja na wspólne aktywne spędzenie weekendu. Ze względu na krótki odcinek, wybrane miejsce noclegowe należy zarezerwować odpowiednio wcześniej. W wielu noclegowych istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, więc nie trzeba zabierać własnego, jednak ich dostępność warto uprzednio potwierdzić.

W Polsce pojawia się coraz więcej nowych tras rowerowych. Mimo to, na tle innych krajów europejskich wciąż mamy dużo do zrobienia. Z tego powodu, trasy powstają w pierwszej kolejności w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie. Każdy, kto lubi jeździć na rowerze powinien wybrać się na jeden z turystycznych szlaków – to niezapomniane wrażenia i nowe znajomości ze szlaku.